Váš nákupný košík je prázdny!
Užitočné informácie pri výbere dlažby
V praxi nie je možné vyrobiť obkladačku, ktorá by bola absolútne presná a dokonalá. Obkladačky s rozmerom 20 x 20 cm môžu mať v skutočnosti rozmery od 19,85 x 19,85 cm až po 20,15 x 20,15 cm. Aby sa eliminovali rozdiely a uľahčila sa práca obkladačom, dlažby a obklady sa merajú a podľa rozdielov sa im prideľujú kalibre.
Obklady s toleranciou do 0,5%: kaliber neexistuje
Obklad, dlažba s toleranciou 5-6%: 3 kalibre
Klinker s toleranciou 5-6%: 3 kalibre
Gres s toleranciou 6-7%: 4 kalibre
Príklad :
Kaliber 1 – Reálny rozmer dlažby 331,4 mm až 333 mm. Na obale napísané: rozmer 33,3 x 33,3 cm.
Kaliber 0 – Reálny rozmer dlažby 332,2 mm až 333 mm. Na obale napísané: rozmer 33,3 x 33,3 cm.
Jediná možnosť ako sa dajú vyrobiť presné obklady a dlažby je rektifikácia alebo kalibrácia.
Rektifikácia je úprava po výrobe, kedy je každá obkladačka zabrúsená na presný rozmer do dokonalej roviny. Táto úprava umožňuje klásť odklady s minimálnou škárou. Hovoríme o nich, že sú to bezškárové obklady a dlažby, aj keď v praxi ale nie je možné lepiť obklady opreté o seba a minimálna škára musí byť aspoň cca 1 mm.
Pri glazovaných obkladoch je farba ovplyvňovaná digitálnou tlačou alebo natieraním. Farba neglazovaných obkladov závisí od použitého materiálu.
Tak ako nie je možné vyrobiť absolútne presný rozmer, nie je možné trafiť úplne rovnaký odtieň. Výrobcovia preto používajú triedenie a následné balenie najpodobnejších odtieňov.
Roztriedenie do siedmich skupín a následné označenie pri glazovaných odkladoch a dlažbách:
Bledšie ako ideálny kus sa označujú A1, A2, A3 (čím bledšia tým vyššie číslo)
Tmavšie ako ideálny kus sa označujú B1, B2, B3 (čím tmavšia tým vyššie číslo)
Označenie S0 alebo B0 znamená, že vyrobený obklad či dlažba je bez rozdielu - ideálny stav
Ak potrebujete rovnakú dlažbu do viacerých miestností, dbajte na to, aby bolo v jednej miestnosti použité jedno označenie. Nie je ale nevyhnutné, aby bola kuchyňa, chodba aj obývačka v rovnakom odtieni.
Gres predstavuje homogénny, teda jednoliaty materiál, ktorý sa vyrába z kameňa rozdrveného na prach. Kameň po rozdrvení vo výrobe vylisujú a dvakrát vypália pri vysokej teplote, vyššej ako v prípade keramickej dlažby.
Výhody gresovej dlažby:
Ak máte deti, alebo ste sami náchylní na padanie vecí, ktoré môžu poškodiť aj pevný povrch dlažby, pri grese sa nemusíte báť, že pod obitým povrchom sa objaví iná farba odhaleného vnútra, ktorá vôbec nekorešponduje so zvyškom dlaždice. Na rozdiel od keramickej dlažby je gres rovnaký, tak ako vnútri, tak i na povrchu.
je tehla, ktorá sa vypaľuje až potom, čo dôjde k spečeniu črepov. Vďaka tomuto výrobnému postupu má klinker širokú škálu vynikajúcich vlastností. Vykazuje vysokú odolnosť proti poveternostným vplyvom, nemusí sa udržiavať a má dokonca samočistiace schopnosti. Klinker si navyše neustále udržuje svoju pôvodnú farbu, ani po rokoch nevybledne. Môže sa použiť k stavbe krbu, domu alebo tehlového altánku .
Pri dlažbe v kúpeľni je veľmi dôležitou vlastnosťou protišmykovosť. Protišmyk sa testuje tak, že človek - testér si obuje špeciálne topánky. Presne stanovenou chôdzou sa potom prechádza po naklonenej testovanej dlažbe. Podľa toho, pri akom sklone sa testér šmykne sa zaradí dlažba do jednej zo skupín.
Takéto testovanie a zaraďovanie do skupín sa robí preto, aby ste si vedeli vybrať dlažbu do kúpeľne, kuchyne či na terasu, ktorá bude bezpečná. Aj keď lesklá dlažba môže u vás doma vyzerať nádherne, nemusí byť vôbec bezpečná. Vždy keď vyjdete zo sprchy alebo z vane hrozí vám pošmyknutie a teda aj zranenie. Samozrejme môžete použiť podložku alebo sa poutierať kým vyjdete zo sprchy, ale istejšia je dlažba s vysokým protišmykom.
Skupiny protišmyku dlažby:
Rovina so sklonom od 0 - 6 stupňov sa nezaraďuje.
R9 so sklonom 6 – 10°. Kúpte si do kúpeľne minimálne R9, je pomerne hladká a ľahko sa udržiava.
R10 so sklonom 10 – 19°
R11 so sklonom 19 – 27°
R12 so sklonom nad 27°
R13 so sklonom nad 35°
Vonkajšia dlažba je vystavovaná prírodným podmienkam - mraz, voda a teplo. Mrazuvzdornosť je schopnosť dlažby čeliť týmto podmienkam bez ujmy na vzhľade a kvalite dlažby. Pri kladení dlažby na balkóne, terase a v ďalších exteriéroch zvoľte vždy iba mrazuvzdorné.
Nasiakavosť určuje, či je dlažba vhodná do exteriéru, alebo je možné použiť ju iba v interiéri. Táto vlastnosť sa testuje tak, že sa obkladačka odváži, následne sa 20 minút varí a opäť váži. Rozdiel v hmotnostiach sa vyjadrí v percentách, ktoré vyjadrujú nasiakavosť. Nasiakavosť teda vyjadruje aj odolnosť voči praskaniu pri zamrznutí. Ak majú dlažby alebo obklady nasiakavosť do 0,5%, je možné ich použiť aj v exteriéri. Pri hodnotách od 0,5% do 3% sú obklady vhodné pre vonkajšie steny a interiér, nad 10% sa používajú iba v interiéri.
Nasiakavosť jednotlivých materiálov:
Obklad: viac ako 12% (klasický oranžový črep vidíte zo zadnej strany obkladačky)
Dlažba: 3 - 6%
Klinker: 0,5 - 2%
Gres: 0,05 %
Odolnosť voči povrchovému opotrebeniu závisí od tvrdosti glazúry. Hodnota, ktorá slúži na stanovenie odolnosti voči opotrebeniu glazovaného povrchu dlaždíc sa udáva ako stupeň PEI. Stupnica odolnosti PEI dosahuje hodnoty od 1 do 5, pričom výrobky s PEI 1 sú menej odolné než s PEI 5.